top of page
  • תמונת הסופר/תShai Regev

מהות הנינג'וצו

עודכן: 23 בדצמ׳ 2020

מהות הנינג'וצו - על פי טקמאצו סנסיי, סוקה 33 של שיטת טוגקורה-ריו.

טקמאצו מביא כאן בכנות גבוהה מאוד ובבהירות רבה את מלוא עומק הפילוסופיה והדרך של הנינג'ה.


המאמר תורגם מיפנית לאנגלית ואני תרגמתי לעברית בתרגום חופשי. הדברים עמוקים ומורכבים ויתכן שחלק מהדברים יהיו קשים להבנה, אשמח להסביר את פרשנותי לדברים, למי שיפנה ויבקש.

 
  • המהות של אומנויות הלחימה והאסטרטגיות הצבאיות היא הגנה עצמית ומניעת סכנה. הנינג'וטסו מבטא בצורה מושלמת את הרעיון של הגנה באמצעות אימוני לחימה, בכך שאומנות הנינג'ה עוסקת בתחום הגנה לא רק על הגוף הפיזי, אלא גם על הנפש והרוח. דרך הנינג'ה היא הדרך להחזיק מעמד, לשרוד ולגבור על כל מה שיכול להרוס אותך. הנינג'וצו הוא יותר מאשר סתם להכות ולפצוע ובעל משמעות עמוקה יותר מאשר הערמה פשוטה על האויב; הנינג'וצו הוא הדרך להשיג את מה שאנחנו צריכים תוך הפיכת העולם למקום טוב יותר.

  • המיומנות של הנינג'ה היא אמנות הזכייה והניצחון.

  • בבסיס של לימוד של אמנות לחימה, חשוב מאוד שיהיה מניע ראוי ונכון.

  • ללא מסגרת נפשית נכונה, חשיפה רציפה לטכניקות לחימה יכולה להוביל לחורבן במקום להתפתחות עצמית, אולם עובדה זו אינה שונה מכל מעשה מועיל אחרת בחיים שנעשה בקיצוניות. למשל: מדע הרפואה מוקדש לשיפור הבריאות ולהקלה על סבל, ובכל זאת שימוש מוטעה בתרופות וההסתמכות יתר על כישורי הרפואה יכולים להוביל אנשים למצב של חוסר שליטה על בריאותם. תזונה מאוזנת ונכונה פועלת לשמור על אדם חי, חיוני ובריא, אך אכילה מוגזמת, שתיית יתר או נטילת כמות רבה של כימיקלים היא דרך בטוחה להרעיל את הגוף. ממשלות הוקמו כדי לפקח על עבודתם ההרמונית של כל חלקי החברה, אך כאשר השליטים נעשים חמדנים, רעבים לשלטון או חסרי חוכמה, המדינה נתונה למלחמות מיותרות, אי סדר או כאוס אזרחי וכלכלי. דת, כאשר היא מבוססת על אמונה שפותחה באמצעות התנסות, נפש עמוקה וחוקרת וחיפוש בלתי נלאה אחר הבנה כוללת, תהיה מקור השראה ונוחות לאנשים. עם זאת, ברגע שדת מאבדת את המיקוד המקורי שלה, היא הופכת לדבר קטלני בו ניתן לרמות, לשלוט ולתמרן אנשים באמצעות מניפולציה על אמונותיהם ופחדיהם. זה אותו דבר עם אומנויות הלחימה. כישורי ההגנה העצמית, שאמורים לספק תחושה של שלווה וביטחון פנימיים עבור אמן הלחימה, מפותחים לעתים קרובות ללא לימוד מאזן של האישיות ומובילים את אמן הלחימה הפחות טוב לתחומים מעוותים של סכסוכים ומאבקים ותחרותיות בלתי פוסקת אשר בסופו של דבר הורסים אותו. (ההדגשות שלי).

  • אם אמן הלחימה יתמיד בלימוד ובהליכה ללא השפעת האגו בעקבות מהותו של הנינג'וצו, הוא יבין בהדרגה את הסוד האולטימטיבי להפיכתו לבלתי מנוצח - השגת "מוחו ועיניו של האל": כדי לנצח, על הלוחם להיות בסנכרון והבנה עם ההרמוניה הגדולה ועליו להיות מודע אינטואיטיבית למשחק הגורל ולקיומו של הגורל בעולמנו.

  • בתיאום עם ההשגחה העליונה והצדק האובייקטיבי של הטבע והליכה בעקבות הלב הנקי והטהור המלא אמון בבלתי נמנע (לדעתי נכון יותר יהיה לכתוב: "בתיאום והבנת ההרמוניה הגדולה...") , הנינג'ה יקבל את התושייה שתנחה אותו להצליח בקרב, בעודו צריך לכבוש את יצרו ולהסתיר את עצמו כדי להגן על עצמו מפני העוינות כאשר עליו להיכנע.

  • היקום העצום, היפה בקרירות שלמותו הבלתי אישית, מכיל את כל מה שאנו מכנים טוב או רע, את כל התשובות לכל הפרדוקסים שאנו רואים סביבנו. על ידי פתיחת עיניו ומוחו, הנינג'ה יכול לעקוב אחר התבונה והשינויים העדינים המתרחשים בגן העדן, להשתנות כמידת השינוי הכרחית ותמיד להסתגל, כך שבסופו של דבר שום דבר לא מפתיע את הנינג'ה.


108 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page